Hennes föräldrar var soldater i Frälsningsarmén i Toronto och Elisabeth Shepherd växte upp med stompiga blåsorkestrar och läsarsånger. Hon tog sin uppväxts intryck, blandade med pop och hiphop - och återuppfann en brusande jazz med popinfluenser, en jazz som hade rymt med Norah Jones och blivit utsmetad.
Elisabeth Shepherd är på riktigt. Hennes kittlande röst, känsliga pianospel och stämningsmättade melodier formas till elegant och modern jazzpop. Originella kompositioner och mycket skön stil och kärlek.
Hon upptäcktes när hon var barpianist i Montreal. Idag fyller hon historiska jazzklubbar världen över och släpper nyskapad musik i jämn takt. Elisabeth Shepherd har skapat sitt alldeles egna musikaliska universum.
Elizabeth Shepherd trio
Elisabeth Shepherd sång/keyboards, Gordon Mowat bas, Colin Kingsmore trummor.
