1990-99

1990 ( 25-27 okt, 1-3 nov )
Ornette Coleman Prime Time
Sångkraft med Ward Swingle
Opposite Corner
RJG - Spektrum 90
Radiojazzgryppen
Lulu Alke kvintett
Monica Zetterlund
Berndt Egerbladh trio
Leny Andrade trio
Fredrik Norén Band
Michel Petrucciani
Vienna Art Orchestra "Chapter II"
Encore
Berndt Egerbladh kvintett med Stina Nordenstam och Johan Hörlén
Per-Henrik Wallin trio
Ronnie Scott´s trio

1991 ( 23-27 okt )
Toots Thielemans
Betty Carter
Vinx
Mari Boine Persen
Charles Lloyd Quartet
Lars Jansson trio & Hans Ulrich
Allan Holdsworth
Murbräckan
Anders Kjellberg
Dewey Redman Quartet
Stina Nordenstam
Ulf Sandbergs kvartett
Joe Zawinul & Syndicate
Swedish Jazz Kings

1992 ( 21-25 okt )
Nina Simone
Palle Mikkelborgs Anything But Grey
Lester Bowies New York Organ Ensemble
Enrico Rava Quartet med John Abercrombie
Palle Danielsson & Jon Christensen
Norrbotten Big Band (ger Häxan)
Lyle Mays Quartet
Jonas Knutsson Band
Peter Danemo Quartet
Dino Saluzzi Group
Lars Danielsson Quartet & David Liebman
Scott Henderson & Gray Willis med Tribal Tech

1993 ( 28-31 okt )
J. McLaughlins The Free Spirit
Nils Landgrens Unit
Gerry Mulligan Quartet
Håkan Broströms In & Out
Rolf Ericson Quartet
Max Schultz Band
Lennart Åberg kvartett
Andreas Pettersson trio
Joe Lovano Universal Language
Mikael Råberg Big Band
Palermo Jazz Project
Anouar Brahem
Sidsel Endresen Group
Triple Heater/R Keijser
Jonas Knutsson/Mats Öberg duo
Terje Rypdal and the Chasers
Bob Berg Band

1994 ( 26-30 okt )
John Scofield Band
Elvin Jones Jazz Machine
Greg Osby & Street Jazz
Joakim Milderz
Anders Jormin & Jord
Luis Moholo´s Viva La Black
Marty Ehrlich Quartet
Stora Stygga & Tommy Körberg
Roland Keijser & Bengt Berger
Lennart Åberg Kvartett
Scanian Quintet
Lars Erik Norrström
Göran Klinghagen & Maguns Gran
Jönsson & Karlzon
Mats Gustafsson
Keith Wyatt & Mother Nova Blues
J Abercrombie, J Surman, M Johnson & P Erskine Group

1995 ( 25-29 okt )
Art Ensemble of Chicago
Mike Stern Trio
Peter Gullin Trio
Sister Maj´s Blouse
Jeanette Lindström Kvintett
Lina Nyberg & Esbjörn Svensson
Palle Danielssons Contra Post
Johan Hörlén Projekt
Dee Dee Bridgewater
Kvitretten
Tomasz Stanko & Dr Dingo
Arne Forsén & Pia Olby
Sten Sandell
Ord På Golvet
Palle Mikkelborg, Helen Davis & Voices

1996 ( 21-27 okt )
Michael Brecker Group
Yellowjackets
Væring/Stenson/Vinding/Danemo
Thomas Gustafson/Anders Persson/Helena Ek
Enteli
Close Erase
Mats Gustafsson/Barry Guy/Raymond Strid
Esbjörn Svensson Trio med Nils Landgren, Per"Ruskträsk"Johansson & Viktoria Tolstoy
Marc Copland Quartet
Tomasz Stanko Quartet
Greg Osby Art Forum
Milvus Milvus/Christer Bothén Acoustic Ensemble
Beijbom/Kroner Big Band
Denny Walley Blues Teenage Combo
The Gateway Trio

1997 ( 21-26 okt )
Kenny Garrett Quartet
Dianne Reeves & Band
Jonas Knutsson & Mats Öberg
Berndt Rosengrens Oktett
Modern Jazz Dans Ensemble
Umeå Symfoniorkester
Per"Texas"Johansson Kvartett
Blue Pages
Roy Hargrove´s Crisol
Anders Kjellberg Group
Paul van Kemenade Quintet
Gunnel J. Mauritzson
Peter Erskine Trio
Paul Motian Electric Bebop Band
Tolvan Big Band
Allan Holdsworth Group
Abash
Klaes Nevrin/Ricard Österstam
Lina Nyberg/Anders Persson/Joakim Milder
Krøyt
Pernilla Andersson Band
Niklas Winter & Doo Bop All Stars
Ekholm Limehouse Swing
Umeå Festivalorkester med Berndt Egerbladh, Jonas Knutsson m fl

1998 ( 21-25 okt )
James Carter Quintet
Bo Kaspers Orkester
Jungle Funk
Blacknuss Allstars
Mattias Windemo Band
Svante Henryson Cellout
Mikki Jakobsson Quartet
Rigmor Gustafsson Kvintett
Volt med Amanda Sedgwick
Crispell/Jormin/Strid
Lina Nyberg & John Taylor Project
Roy Haynes Group
Anders Widmark Trio
Herbie Nichols Project
Bugge Vesseltoft
Jarmo Savolainen Quintet
Peps Persson & Blues Transfusion
Unity
S Öberg & L G Ulander vs Clarie Parson
Once
Takuan
S Sandell/F Ljungkvist/J Berthling
Jeanette Lindström med Norrbottens Kammar Orkester & Big Band
Stockholm Folk Big Band
Jan Allan Oktett

1999 ( 27-31 okt )
Courtney Pine
Dave Holland Quintet
Jim Beard Band
Jonas Knutsson´s New Domestic Wax Phonetic & System
Krister Jonsson Trio
Fredrik Norén Band
Magnus Lindgren Oktett
Trio Renaudin/Sellin/Rpusseau & Jonas Knutsson
Renegade Way feat. Steve Coleman, Greg Osby, Ravi Coltrane, Gary Thomas
T.S. Monk
Esa Pietilä Quintet & Anders Bergcrantz
TG Evil Orchestra
Cæcilie Norby
Aaly Trio med Ken Vandermark & Peter Brötzmann
ELS
Enkel in je Hoofd
Ivar Kolve Trio
Bengt Bergers Old School